Sürdürülebilir Moda ve Markalar

Sürdürülebilir Moda

Sürdürülebilir moda ve yavaş moda günden güne hayatımızda daha fazla yer edinmeye başladı. UNDP’nin ortaya koyduğu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri bu alanda birçok markaya yol gösteriyor

Sizler için geleceğimizi düşünen ünlü moda markalarının daha iyi bir dünya için ve sürdürülebilir moda için nasıl adımlar attığını kısaca derledik:

H&M

H&M, dünya çapında sahip olduğu 5.000’den fazla mağazası ile hızlı moda sektörünün devlerinden biri. Bu sebeple ilk başta kulağa manasız gelse bile H&M yeni odak noktalarını modanın yönünü değiştirmek olarak açıklıyorlar.

Markamız, yapmış olduğu açıklamada 2030 yılından itibaren satışa sunacakları ürünlerin %100 geri dönüştürülmüş ya da sürdürülebilir materyaller kullanılarak üretme hedefleri olduğunu açıkladı. Bu hedefi doğrultusunda başlattıkları ‘Conscious’ koleksiyonu, organik pamuk ve geri dönüşümlü polyesterden oluşuyor.

Bu konuya her açıdan önem vermeye çalışan H&M, internet sitesinde tedarikçileriyle ilgili bilgileri de şeffaflıkla paylaştığının altını çiziyor.

Zara

Zara markası da 2025 yılına kadar tüm ürünlerinin sürdürülebilir olacağının sözünü verdi. Bu hedeflerini ürünlerimizin her seferinde daha sürdürülebilir olmasını sağlamak olarak açıklayan tekstil devi 2020 yılı başlarında da mağazalarında plastik poşet kullanımını kaldırmıştı. Şu anda ‘Join Life’ koleksiyonu ile sürdürülebilir parçalarını satışa sunuyor.

TOMMY HILFIGER

Bir jean üretimi için yaklaşık 15 bin 500 litre su gerekiyor. Bu tüketimdeki fazlalığı fark eden markamız yeni bir teknoloji kullanarak denim kumaşları su kullanmadan yıkayabilmektedir. Böylelikle, milyonlarca galon boşa harcanmış suyun toprağa ya da suya dökülmesini engellemiş oluyorlar.

Koleksiyonlarında yer alan yeni sürdürülebilir denimler, daha az su, karbon ve kimyasal kullanılarak üretiliyor. Ayrıca kullandıkları dikiş ipliği de geri dönüştürülmüş plastik şişelerden üretiliyor.

RESTORE JEANS

Restore Jeans, kullanılmış, ikinci el jeanleri doğanın iyiliğini göz önüne alarak yeniden tasarlayıp kullanıma sunan duyarlı bir marka. Moda endüstrisinin çevreye verdiği zararı fark eden aktivistler tarafından kurulmuştur. Hızlı moda insanlara son moda kıyafetleri giyip kendilerini özel ve güzel hissetmelerini sağlamak ister. Oysa benzer elbiseler sokaktaki çoğu kişinin üstünde vardır. Bu tezatlığı yakalayan marka, müşterileri için sadece onlarda olabilecek özel parçalar oluşturuyorlar. İkinci el jeanleri tekrar satışa sunup milyonlarca litre suyun israf edilmesine engel oluyorlar. Hatta gelirlerinin bir kısmını sosyal yardım vakıflarıyla paylaşıyorlar.

ONE SQUARE METER

OSM isminden anlaşılacağı gibi bir metre karelik bir alanda çalışmaktadır. Eşyaların değerililiğini, kullanılabilirliğini ve kaliteyi bir araya koymak isteyen iki tasarımcı tarafından kurulmuş. Markamızın tüm süreçleri Zeynep Özar ve Çağrı Berksü tarafından yönetiliyor. Ürünlerin el yapımı oluşu, stoksuz çalışmaları, kullandıkları tüm maddelerin doğa dostu oluşu; yavaş moda ve sürdürülebilir moda kelimelerinin hakkını verdiklerini gösteriyor.

Tüm bu markaların sürdürülebilir moda ve yavaş modaya olan katkıları yarınlar için bizlere umut veriyor. Yine sürdürülebilir moda denildiğinde elbise kiralama platformları akıllara geliyor. ElbiseKirala ise bu platformlardan en çok katkıyı yapanlar arasında yer alıyor. Siz de çevremize katkı sağlamak ve uygun bütçelere göz kamaştırmak isterseniz en doğru adres ElbiseKirala!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

×