Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Nasıl Hesaplanır

Çeyiz parası evlilik hazırlığı içinde olan binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Devlet tarafından sağlanan evlenme ödeneği olarak da bilinen, destek için hangi şartlar sağlanmalı? Ödemeler nasıl hesaplanır? Nasıl başvuru yapılır? Bunlar gibi birçok soruyu ElbiseKirala ekibi olarak sizler için araştırdık.

Çeyiz Parası Nedir?

Anne veya babasını kaybeden veya yetim aylığı almaya alan kadınlara, evlenmeleri durumunda maaşlarının 24 aylık miktarına kadar sağlanan evlilik desteğidir. SGK tarafından sağlanan destek için kişilerin başvuruda bulunması gerekir.

Çeyiz Parasına Kimler Başvurabilir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi anne veya babasını kaybeden, yetim aylığı alan kadınlar evlenmeleri durumunda bu desteğe başvuruda bulunabilmektedir. Yaş sınırı bulunmayan bu desteğe bir kereye mahsus sadece kadınlar başvurabilir. Sigortalı olarak bir yerde çalışılması durumunda yetim aylığı alınamayacağı gibi çeyiz parası desteğine de başvuruda bulunulamaz.

Çeyiz Parası Nasıl Hesaplanır?

Destek miktarı hesaplamada yetim maaşının alındığı sigorta kolu belirleyici olmaktadır. Eğer yetim maaşı 4/C (Emekli Sandığı) den alınıyorsa, aylık maaşın 12 katı kadar destek alınır. 4/A (SSK) veya 4/B (Bağ-Kur) kategorisinden yetim maaşı alınıyorsa yetim maaşının 24 katı kadar destek alınır.

Nasıl Başvurulur?

Evlenme ödeneği başvuruları ikamet edilen il veya ilçe SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine yapılır. Başvuru için kimlik, evlenme cüzdanı ve başvuru yapılacak kurumdan alınan dilekçe yeterlidir. Evliliğin gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıl içinde başvuru yapılmalıdır. Aksi takdirde zaman aşımına uğradığı için hak kaybedilir.

Medium Blog

Gelinlik Kiralama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

×