Söz Elbisesi Nasıl Olmalı?

Söz Elbisesi Nasıl Seçilmeli

Söz elbisesi modeline karar verirken zorlanıyor musunuz? Nişan töreninize hazırlık niteliğinde olan, bu önemli gün için kendinizi hazır hissetmiyor musunuz? Tüm bu sorularınızı cevaplamak ve bu önemli gününüzde şıklığınızı konuşturmak için dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için araştırdık.

 1. Kendinizi Yansıtın
  Günlük hayatınızda spor giyim tercihleriniz oluyorsa, işlemeli ve şatafatlı kabarık söz elbiseleri ruhunuzu yansıtmayacaktır. Bu özel günde abiye seçiminizi yaparken içinde rahat hissettiğiniz ve sizi yansıtan tercihler yapmaya çalışın. Rahat ve kendiniz gibi hissettirmeyen seçimler yapmak bu özel gününüzde sizi mutsuz edebilir.
  Söz Elbisesi Nasıl Olmalı
 2. Mekanı Göz Önünde Bulundurun
  Söz töreni evde yapılabileceği gibi, dışarıda bir mekanda da gerçekleştirilebilir. En önce mekana karar vermek gerekir.
  Mekana göre söz elbisesi seçerken bilinmesi gereken, konum olarak evinizden uzaklaştıkça ve saat olarak geceye yaklaştıkça etek boyu uzar, eteğinizin hacmi artar, makyaj koyulaşır ve topuklar yükselir. Aile arasında ise daha çok sade elbiseler tercih edilmelidir.
  Evde söz elbisesi olarak midi boy, kabarık olmayan abiyelerin çok tercih edildiğini bir kez daha hatırlatalım. Gündüz, açık havada kutlanan söz törenlerinde düz kesim şifon söz abiyeleri tercih edilebilir. Dışarıda farklı bir mekanda, gece yapılacak söz töreni için ise daha gösterişli söz abiyeleri tercih edilebilir.
  Nişan Mekanları Blog
 3. Damat Adayı ile Uyumlu Olun
  Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise damat adayı ile olan uyumunuz. Erkek söz kıyafeti için öncelikli seçenekler siyah, gri ve lacivert gibi risksiz renklerdir. Müstakbel eşiniz siyah bir takım elbise kullanacaksa, sizin de mürdüm ve siyah söz elbiseleri gibi koyu tonlarda bir model seçmeniz daha doğru olacaktır.
  Söz fotoğraflarını da göz önünde bulunduracak olursak birebir aynı rengi seçmek yerine birbirini tamamlayan renklerin seçimi sizi çok daha uyumlu gösterecektir.
  Söz Elbisesi Kiralama
 4. Vücut Tipinize Uygun Seçimler Yapın
  Göz kamaştıran bir görünüm için kusursuz vücut ölçülerine sahip olmanıza gerek yok. Söz abiyenizi seçerken vücut tipine göre seçim yapmanız yeterli. Bunu yapmak ise çok kolay. Hangi vücut tipine sahip olduğunuzu öğrenip, buna uygun seçimler yapmanız yeterli. Önceki yazımızda detaylarını bulabileceğiniz vücut tipine uygun seçim için öncelikle hangi vücut tipine sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Kum saati vücut tipine sahip gelin adayları balık kesim modelleri daha çok tercih ederken dikdörtgen vücut tipli gelin adayları düz kesim söz elbiselerini tercih etmektedir. Armut vücut tipine sahip gelin adaylarıi için ise A kesim abiye elbisesi modelleri daha doğru tercihler olacaktır.
  Vücut Tipleri ve Elbise Seçimi Blog
 5. Mevsime Göre Söz Abiyesi Seçin
  Söz organizasyonları için törenin gerçekleşeceği mevsim çok belirleyici oluyor. Örneğin; kışın yapılacak söz organizasyonunuzda uzun kollu abiye seçmek yerinde olacaktır. Şifon ve tüllü söz abiyeleri ise ilkbahar ve yaz mevsimlerinde yapılan organizasyonlarda tercih edilebilir. Renk olarak ise sonbahar ve kış mevsimlerinde mor, mürdüm ve bordo söz elbiseleri gibi koyu renkli alternatifler en doğru tercih olacaktır. İlkbahar ve yaz için ise renkli söz elbiseleri tercih edileceği gibi sarı ve pembe gibi açık alternatifler düşünülebilir.
  Söz Elbisesi Modelleri Nasıl Olmalı
 6. Söz Konseptine Uygun Seçimler Yapın
  İster evde ister başka bir mekanda olsun, artık söz organizasyonları da düğünler gibi bir konsepte göre organize ediliyor. Mevsim, film, renk ya da sözlünüzün ve sizin için bir anlamı olan herhangi bir şeyi söz konsepti olarak belirleyebilirsiniz. Kullanılan dekoratif malzemelerden, saçınızda kullanacağınız aksesuara kadar her detayı düşünerek söz elbisesi seçebilirsiniz. Örneğin söz konsepti olarak zeytin belirlediyseniz zeytin renklerini çağrıştıracak ve Ege esintisi olan Helen model söz elbisesi seçmek yerinde olacaktır.
  Nişan Konseptleri ve Nişan Elbisesi
 7. Söz Abiyesi Nereden Alınır?
  Söz elbisesi alışverişine çıkarken bilmeniz gereken şeylerden biri de abiye markalarının yoğun olarak nerelerde bulunduğu olmalı. Örneğin; İstanbul’da bakırköy ve kadıköy abiye elbise markalarının yoğunlaştığı bölgelerdendir. Yine Nişantaşı seçkin abiye markalarının ve tasarımcılarının yoğun olarak bulunduğu yerlerdendir. Daha uygun fiyatlı alternatifler için ise Kadıköy en doğru tercih olacaktır. İstanbul’da Abiye Nereden Alınır? yazımızda tüm detaylarına ulaşabileceğiniz birçok marka ve tasarımcılara ElbiseKirala farkı ile ulaşabilir söz elbisesi alternatiflerini inceleyebilir ve uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz.
  Elbise Kirala Showroom

Medium Blog

Söz Elbisesi Nasıl Olmalı?” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

×