Nişan Töreni Nasıl Organize Edilir?

Nişan Töreni

Birlikte olduğunuz kişiyle hayatlarınızı birleştirmeye karar verdiniz. Kız isteme, söz gibi adetlerimizden sonra sıra geldi nişan töreni ve organizasyonlara. Şimdiki çiftlerimiz abartılı törenlerden uzak kalıp sade ve samimi bir nişan törenine ilgi göstermeye başladı. Eğer siz de evde samimi ve şık bir nişan töreni organize etmeyi planlıyorsanız, bu yazımız çok işinize yarayacak. Sizler için yapılacaklar listesi oluşturduk:

Konseptin Belirlenmesi

Diğer her şeye karar vermeden önce düşünmemiz gereken ilk nokta konsept. Çünkü diğer tüm basamakları belirleyeceğimiz konsepte uyumlu olarak yapmaya çalışacağız. Konseptimiz, sonbahar, lavanta, gül, yeşillik, bohem tarzda olabileceği gibi; mor, sarı gibi bir renk olarak da belirlenebilir.

Bu noktada dilersen bir organizasyon şirketiyle anlaşıp sunum masasını ve diğer süsleri kiralayabilirsin. Eğer kendin organize etmek istersen de pinterest üzerinden yapacağın minik araştırmalarla aradığın ilhamı bulabilirsin.

Davetliler ve Davetiyeler

Bir diğer adım da davetlilerin belirlenmesi. Eğer isterseniz; amca, teyze, kuzen gibi yakın akrabalarınızın yanında yakın komşularınızı, yakın arkadaşlarınızı da nikah davetinize çağırabilirsiniz. Bunun için önce kişi sayısını hesaplamanızı, ardından evinizdeki oturma planını bu doğrultuda gözden geçirmenizi tavsiye edebiliriz. Dilerseniz komşularınızdan ek sandalye rica edebilir, ya da ilgili bir firmadan kiralama seçeneğinizi de aklınızda bulundurabilirsiniz.

Konseptinizi göz önüne alarak, bu sandalyeleri tül kumaşlarla ortamla uyumlu hale getirebilirsiniz.

Davetlileri belirledikten sonra, dilerseniz davetiye bastırabilir ya da internet ortamından gönderebileceğiniz bir format kullanarak çevreye katkıda bulunabilirsiniz.

Nişan Yüzükleri ve Nişan Tepsisi

Nişan töreni organizasyonlarının en heyecan verici kısmı yüzük takma merasimidir. Burada kız tarafından bir aile büyüğü içinden geçen mutluluk dileklerini davetlilerle paylaşır ve iki yüzüğü bağlayan kurdeleyi kesip, çiftimizi nişanlar.

Yüzük seçiminde kadınlar genelde altın, erkekler ise gümüş tercih eder. Bu noktada her iki taraf anlaşarak ortak paydada buluşmaları esas alınır.

Törende nişan yüzüklerinin sunumu için nişan tepsisi ve makası olmazsa olmazlardandır. Bunları da konseptine uygun bir biçimde süsleyebilirsin.

NOT: Nişan töreninde, takı olarak erkek tarafı bir set hediye ederken, kız tarafı da kol saati armağan eder. Fakat bu genel bir durum olup, yörelere, adetlere göre değişiklik gösterebilir.

Nişan Elbisesi ve Damatlığı

Kadınlar için en önemli noktalardan biri de o gece nasıl görünecekleridir. Ev ortamında yapacağınız nişan töreniniz için size birkaç tavsiyemiz olabilir. Öncelikle uzun yerine kısa bir abiye giymeniz ev içinde hareket etmenize kolaylık sağlayacaktır. Bunun dışında kahve dağıtırken daha rahat edebilmeniz adına uygun bir boyu tercih edebilirsiniz. Nişan elbiselerinde özellikle soft renkler tercih ediliyor. Bunun dışında beyaz renk de yüksek talep gören renkler arasında.

Eğer ne giyeceğinize henüz karar vermediyseniz nişan elbiselerini inceleyebilir seçkin tasarımcıların elbiselerini uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz.

Nişan Töreni Kuaför Randevusu

Kadınlar olarak en çok kararsız kaldığımız konulardan bir diğeri ise kuaför. Bu konuda hiç sıkıntıya strese girmemek için ne kadar erken araştırmaya başlarsak o kadar iyi olur. Güvendiğin bir kuaförün varsa işler senin için çok daha kolay olur. İstediğin elbiseye ve yüzüne uygun bir model seçebilmek için kuaföründen yardım alabilirsin. Randevunu da erkenden almanda yarar var. Senin için biri toplu biri açık saçlı olmak üzere iki tane model seçtik. Tören evde olacağından saçında çok fazla abartıyı tercih etmemeni öneririz. Bunun yerine şık ufak saç aksesuarlarıyla saçlarına ışıltı katabilirsin.

Nişan Töreni Pastası ve Diğer İkramlıklar

Nişan pastanı misafirlerinin sayısına uygun olarak sipariş etmelisin. Pastanın büyüklüğünü bilmen model seçme konusunda sana yardımcı olacaktır.Eğer kalabalık bir davetli listen varsa katlı pastalar tercih edebilirsin. Pasta modelini yine konseptinle uyumlu olacak şekilde seçmek isteyebilirsin. Instagram üzerinden, şehrindeki birçok butik pastacıyla iletişime geçebilir, daha önce yapmış oldukları nişan pastalarını inceleyebilirsin.

İkramlıklara geldiğimizde, genel olarak aperatif seçenekleri menünde bulundurmalısın. Kurabiyelerini de süsleyebilir, hazırlayacağın nişan masasının üzerinde hoş görüntüler oluşturabilirsin. Tatlı ve tuzlu seçeneklerine damak zevkinize göre karar verebilirsiniz. Tabak, çatal, bardaklarınızın misafirlere yetecek sayıda olduğunuzdan emin olmakta fayda var.

  • Damat beye ikram edeceğin kahve bardağı için de özel bir sunum hazırlayabilirsin.

Medium Blog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

×