Kına Gecesi Nasıl Olmalı, Nasıl Organize Edilmeli?

Sagaza Madrid Kırmızı Kiralık Kına Elbisesi

Evlenmeye karar verdiniz, şimdi de sıra kına gecesi planlama kısmında mı?  Birçok çift için özel olan bu günlerde işin püf noktası, her noktayı önceden planlamak. Bu yazımızda ‘’ Kına gecesi nasıl yapılır, nasıl organize edilir?  ‘’ sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Son zamanlarda artan taleplere yönelik ortaya çıkan organizasyon şirketleriyle anlaşıp zamanınızdan tasarruf edebilirsiniz. Ya da kına gecenizin her detayını kendiniz planlayarak hayata geçirebilirsiniz. Size yardımcı olabilmek adına küçük bir araştırma yaptık. Kalem kağıtlarınız hazırsa hemen başlayalım.

 • Bütçeniz Ne Kadar?

Öncelikle bu soruya cevap vermemiz gerekiyor. Araştırmalarımıza göre salonlarda yapılan kına geceleri için ortalama 15 bin TL harcanıyor. Bu fiyat bulunduğunuz şehre, mevsime ve karar verdiğiniz mekâna göre değişiklik gösterebilir. Siz daha mütevazi bir gece düşünüyorsanız evinizi ya da varsa bahçenizi de aklınızda bulundurabilirsiniz. Bu şekilde bir kına gecesinde ise ortalama 8 bin TL bir bütçeniz olması gerektiğini söyleyebiliriz.

 • Kına Gecenizi Nerede Yapmak İstersiniz?

Üst kısımda bahsettiğimiz gibi istediğiniz mekâna karar verirken bütçenizi göz önünde bulundurmanızı tavsiye edebiliriz. Seçeneklerinizi şu şekilde sayabiliriz:

 • Kapalı veya açık düğün salonları
 • Restaurantlar
 • Otel bahçesi, salonu
 • Evin içi
 • Evin bahçesi
 • Kına Gecenizde Nasıl Görünmek İstersiniz?

Geldik en heyecanlı bölüme, bu gece için nasıl bir görünüme sahip olmak istersiniz. Kına gecesi klasiği olarak kırmızı bir elbise seçebilirsiniz fakat bu bir gereklilik değil tabi ki. Bu sizin gününüz, seçimler sizin elinizde. Size ilham olması adına müşterilerimizden birkaç fotoğrafı paylaşıyoruz. Siz de tek bir gün kullanacağınız bir elbiseye servet ödemek yerine elbisekirala.com’ dan istediğiniz kına elbisesini çok daha uygun fiyata kiralayabilir, düğün masraflarınızı hafifletebilirsiniz.

 Kına yakılırken giymek üzere kaftanınızı, kınayı yakarken başınıza örtülecek tülbendi ve kına yakıldıktan sonra elinize bağlanacak kına eldivenini de almalısınız.

 • Nedime Aksesuarları

Kına yakılırken etrafınızda hafif bir tempoda ilerleyecek bekar kız arkadaşlarınız için ufak hediyelikler hazırlayabilirsiniz. Bunlar kına töreninizin daha özel görünmesini sağlar. 

Kız arkadaşlarınıza süslenmiş tef ve taç dağıtabilir, ellerine güllü mum takabilirsiniz. Bu sayede töreniniz görsel bir şölene dönüşebilir.

 • Damatlık Seçimi

   Kına geceleri bu noktada ikiye ayrılıyor. Sizin tercihiniz kız kıza bir eğlence hazırlamak mı yoksa müstakbel eşinizin de bu gecede yer almasını istersiniz?  Eğer ikinci seçeneği tercih ederseniz sevgilinize uyumlu bir takım elbise seçmeye çalışmalısınız. Bu uyumu kravat, papyon ya da çiçek gibi aksesuarlarda yakalamaya çalışabilirsiniz.

 • Kuaför Seçimi

   Geldik kadınlar için en stresli konulardan birine. Kuaför seçimi geceye güzel bir başlangıç yapabilmek adına çok büyük önem taşıyor. Kuaförde yaşanabilecek aksaklıkları en aza indirebilmek için iyi bir araştırma yapmanızı, güvendiğiniz bir kuaförden randevu almanızı tavsiye ederiz. Instagram üzerinden birçok kuaför salonunun paylaşımlarını kolayca bulabilir, kendinize bir model belirleyebilirsiniz.

Dilerseniz arkadaşlarınız için de aynı kuaförde yer ayırttırıp eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

 • Müzik Listesini Hazırlama

   Kına gecenizde nasıl eğlenmek istiyorsanız o tarz müzikleri listenize ekleyebilirsiniz. Bu kısım tamamen sizin zevkinize kalmış. Yalnız, kına yakma müziğini seçmeyi unutmayın. Zamanlamasını da önceden ayarlarsanız ufak tefek aksaklıklarla uğraşma ihtimalini en aza indirmiş olursunuz.

 • Fotoğraf Çekimi

   Bu güzel gününüzü ilerde çocuklarınıza da gösterebilmek, anılarınızı gözle görülebilir hala getirmek için fotoğraf çekimi olmazsa olmazlardan. Sosyal medya üzerinden tek tıkla birçok fotoğrafçıya ulaşabilir, kolaylıkla ürün ve fiyat araştırması yapabilirsiniz.

 • Görsel Şov Hazırlama

   Artık neredeyse her kına gecesinde karşımıza çıkan dansçı kızlar, tüyler, süsler son dönemde oldukça popüler. Siz de böyle unutulmaz bir şov hazırlamak istiyorsanız öncelikli olarak karar verdiğiniz mekanla iletişime geçebilirsiniz. Genelde bu tarz organizasyonlar salonlarla iş birliği içinde oluyor. Eğer farklı bir mekân düşünüyorsanız, internet üzerinden ufak bir araştırmayla isteklerinize uygun bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Geçen günlerde kına gecesiyle büyük ilgi ve beğeni toplayan Gizem Güven, yanında dansçılarla birlikte sahne aldı. Çeşitli kostümler giyip dans eden Gizem Güven gibi organizasyon şirketleriyle anlaşarak kına gecenize alışılmışın dışında bir eğlence katabilirsiniz.

 • İkramlıkların Alınması

Kına gecelerinde genellikle çerez ve kına ikram edilir. Misafirlerinize edeceğiniz bu ikramlarda da güzel bir sunum oluşturabilirsiniz. Bunun için çarşılarda satılan birbirinden güzel sepetleri, kına tepsilerini kullanabilirsiniz. Dilerseniz kendiniz de bir tepsiyi zevkinize göre süsleyebilirsiniz.

 Son olarak yukarıda açıkladığımız maddeleri sizler için kısaca listeledik. Şu anda pandemi döneminde olduğumuz için mekanınızın girişinde yedek maske ve dezenfektan bulundurmanızı, sosyal mesafeye dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Bir ömür boyu mutluluklar dileğimizle, kendinize iyi bakın.

Kına Gecesi
Kına Gecesi Yapılacaklar Listesi

Medium Blog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

×